Start Comenius-LO

comenius2013

Co z comeniusowego wyjazdu do Turcji zapamiętały nasze uczennice…

Jak pewnie pamiętacie (opisywaliśmy na szkolnym Facebooku), w maju trzy nasze uczennice wraz z trzema nauczycielkami wybrały się do Turcji. Był to jeden z ostatnich wyjazdów w ramach programu Comenius Retronics. Rok temu Marta, Ala i Dagmara gościły uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z Izmiru, więc teraz same zamieszkały na kilka dni z  tureckimi rodzinami. Jak to wspominają?

Nasi gospodarze byli bardzo mili. Okazali nam dużo ciepła. Mogliśmy poznać ich zwyczaje i spróbować lokalnych przysmaków. Różniły się one od naszego jedzenia, ale były bardzo pyszne. No ja myślę, tyle baraniny nie jadłam nigdy w życiu. A sałatka z pokrzyw?! Nigdy jej nie zapomnimy… Oczywiście z sentymentem wspominamy  też tureckie delicje (niektórzy mają już przepis na tureckie lokum i robią na deser w domu) i przesłodką baklavę.

Podczas wycieczki do Turcji zwiedzaliśmy wiele interesujących miejsc. Najpiękniejszy był widok z wieży, na której byliśmy w Istambule (Galata Tower). Wiele meczetów, które, choć podobne pod względem wyposażenia, różniły się od siebie wielkością oraz malowidłami.

No tak, muszę to powtórzyć na lekcjach historii. Moc zabytków może zakręcić w głowie, turecko-bizantyjska kultura (np. Hagia Sophia)  i starożytne nawiązania historyczne (np. grecki Efez) otaczały nas na każdym kroku. Na pewno uczniowie odświeżyli sobie co-nieco z lekcji. Nauczyciele też.

Codziennie spędzaliśmy czas z Włochami, Turkami, Hiszpanami i Włochami. Często śpiewaliśmy razem, nawet w miejscach publicznych, żartowaliśmy, rozmawialiśmy i dobrze się bawiliśmy.

Nie popełniłam błędu, naprawdę tak napisały. Chyba dlatego, że głównie za Włochami tęsknią;)

Na pewno wymiana ta była niezapomnianym przeżyciem, pozostanie po niej wiele wspaniałych wspomnień i mamy nadzieję, że kiedyś wszyscy znów się spotkamy.

Nic dodać, nic ująć. /Zdjęcia w galerii LO/

 
Więcej artykułów…
Joomfish System Plugin not enabled

Moje finanse
Otwarta firma
Oglądaj i licz!

Learningapps

Do wakacji pozostało
LogowaniePogoda
Aktualny czas
Erasmus+
Nasze strony na FB
Translate WWW

Nasi goście
Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 
Odsłon : 329574
Nasza szkoła
10.jpg