Start

comenius-G3

Tureckie wspomnienia

Tureckie wspomnienia – czyli ostatnia wizyta w ramach projektu Comenius "Little steps for a healthier world" realizowanego w naszym gimnazjum


Turcja – kraj, gdzie wschód spotyka się z zachodem, tradycja z nowoczesnością, a codzienność z egzotyką. Taką krainę mieliśmy okazję poznać podczas naszej pełnej przygód podróży.

Pierwsze 3 dni spędziliśmy w Istambule – jedynym mieście na świecie, położonym na dwóch kontynentach.To jakże barwne i ciekawe miasto przywitało nas ciepło, bo prawie 30 stopniową temperaturą. Zwiedziliśmy najważniejsze jego zabytki i miejsca, takie jak - Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Topkapi – pałac sułtana oraz jego harem, ale również zrobiliśmy zakupy na Wielkim Bazarze.To również tutaj skusiliśmy się na rejs Cieśniną Bosfor, aby podziwiać to cudowne miasto.

Więcej…

 

„Segregujesz – zyskujesz!”

Pod takim tytułem dnia 02 października odbyło się w Gimnazjum nr 3 seminarium tematyczne, które poprowadziła pani Bożena Puskarczyk z wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Żory. Prowadząca opowiedziała o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne i w jaki sposób można się do niej przyczynić, również dzięki segregacji.Temat segregacji śmieci nie był dla uczniów nowością. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji dotyczącej gospodarki odpadami. Jak się okazało część z nich aktywnie uczestniczy w domowej segregacji. Uczniowie wiedzą jak efektywnie segregować śmieci z domowych gospodarstw. Podczas spotkania uczniowie usystematyzowali swoją wiedzę oraz wykazali się praktycznymi umiejętnościami, biorąc udział w mini- segregacji śmieci klasowych.

Drugą częścią seminarium były warsztaty praktyczne prowadzone przez panią Danutę Ujmę. W tej części uczniowie wykorzystując materiały z odzysku wykonali kosze do segregacji śmieci w szkole. Kosze te zostaną wystawione w widocznym miejscu w szkole, tak aby ułatwić odpowiednią gospodarkę plastikiem, szkłem, papierem, zakrętkami od butelek.

Zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w segregacji, bo zyskuje nie tylko nasze otoczenie, ale również nasze portfele.

 

Sycylia jest piękna!

Trzecie spotkanie w ramach gimnazjalnego projektu Comenius „Little Steps for a Healthier World” odbyło się w dniach 12- 19 października. W tym czasie uczniowie naszego gimnazjum oraz ich opiekunowie odwiedzili  szkołę w miejscowości Isola delle Femmine ( Wyspa Kobiet). Sycylia przywitała nas pięknym słońcem oraz  wspaniałym towarzystwem naszych partnerów z Włoch, Hiszpanii, trochę później Turcji.

Już od momentu wylądowania na lotnisku Trapani wiedzieliśmy, że nie będą to zwyczajne chwile, o czym mogliśmy się przekonać wkrótce. Oficjalnie wizytę rozpoczęliśmy od przywitania w szkole oraz zapoznania z nauczycielami, uczniami oraz samym budynkiem szkoły. Jakże miło było usłyszeć odegraną na naszą cześć „Odę do Radości” – wszak ta właśnie nam towarzyszyła od początku naszego pobytu.

Więcej…

 

Uczniowie Gimnazjum nr 3 posadzili swoje drzewa przy autostradzie!

Wykonując  kolejne zadanie w ramach programu Comenius „Little steps to a healthier world” („Małymi krokami do czystszego świata”) uczniowie naszego gimnazjum posadzili około 400 krzewów oraz 20 drzew. Na miejsce pracy udaliśmy się  12 osobową grupą (uczniowie klasy 3a),  dnia 16 maja z samego  rana,  pod opieką pań Danuty Ujmy oraz Sabiny Maciejewskiej. Gdy dotarliśmy  do Świerklan, w okolice nowopowstałej autostrady, założyliśmy kamizelki robocze i w znakomitych nastrojach oraz przy cudownej aurze, rozpoczęliśmy pracę. Maj to miesiąc w którym za zadanie mieliśmy posadzić drzewa w miejscach, gdzie zostały one wycięte, oraz tych gdzie zdecydowanie brakuje zieleni. Od teraz każdy z uczniów może śmiało powiedzieć, iż ma swój wkład w to jak wygląda całkiem niedaleka okolica./Zdjęcia w galerii/

 

W Comeniusie bardzo aktywnie - Hiszpania 06.04 – 13.04.2013

Początkiem kwietnia  reprezentacja naszej szkoły w składzie: Aleksandra Nowakowska, Gabriel Konieczny, Bartosz Łaski oraz panie wicedyrektor Bożena Zabieglińska, Danuta Ujma oraz Sabina Maciejewska, odwiedziła naszych partnerów w Hiszpanii. Podczas wizyty w Galicji uczniowie mieli okazję nie tylko poznać nowych ludzi i miejsca, ale przede wszystkim aktywnie brać udział w życiu szkoły oraz rodzin u których gościły. Galicja nie tylko piękne miejsca niedaleko oceanu Atlantyckiego, ale również tradycyjne potrawy, zwłaszcza owoce morza i przemili ludzie.

Do najważniejszych miejsc, które odwiedziliśmy było Santiago de Compostela, a tam jedna z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych na świecie, miejsce docelowe wędrówki świętego Jakuba.

Odwiedziliśmy nadmorskie miejscowości takie jak Vigo, Sabaris, Tui czy Baiona, gdzie mogliśmy obserwować lokalne gatunki roślin i zwierząt, zwłaszcza ptaków. Zgodnie z ekologiczną tematyka projektu wybraliśmy się również do lokalnego zakładu recyklingu, gdzie mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć jak wygląda proces odzyskiwania materiałów z plastiku.

W ostatni dzień naszej wizyty popłynęliśmy na Wyspy Cies, które urzekły nas swoim spokojem i pięknem. Po całodniowym zwiedzaniu  tego urokliwego  miejsca, udaliśmy się na przyjęcie pożegnalne do szkoły,  przygotowane przez wszystkich uczniów. Przed wylotem zdążyliśmy jeszcze zwiedzić portugalskie Porto, a tam piękne średniowieczne kościoły i budowle.

Pobyt w Hiszpanii był niesamowitym przeżyciem, nie tylko ze względu na możliwość zobaczenia interesujących miejsc, ale przede wszystkim dzięki gościnności hiszpańskich rodzin stworzył możliwość nawiązania przyjaźni pomiędzy uczniami i ich rodzinami./Zdjęcia w galerii/

 
Więcej artykułów…
Joomfish System Plugin not enabled

Moje finanse
Otwarta firma
Oglądaj i licz!

Learningapps

LogowaniePogoda
Aktualny czas
Nasze strony na FB
Translate WWW

Nasi goście
Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 
Odsłon : 350573
Nasza szkoła
8.jpg