Start Wydarzenia

Nadanie imienia

Żyć po ludzku to kochać i tworzyć
Jacek Kuroń

 

Jacek Kuroń patronem

 

Idea

Od 1 września 2007 roku na osiedlu Sikorskiego istnieje Zespół Szkół nr 3,  który powstał z połączenia III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta oraz Gimnazjum nr 3. Nie istnieje żaden przepis, by szkoła musiała posiadać imię. Jednak patron, według definicji słownikowej ten, kto się kimś opiekuje, pozwala na budowanie tożsamości oraz więzi w szkolnej społeczności. Wybór patrona nie jest rzeczą łatwą, dlatego potrzebny był czas, by znaleźć osobę, która mogła stać się bliska młodym ludziom, wskazać im w życiu kierunek, a przede wszystkim być niekwestionowanym autorytetem.

Pani dyrektor Krystyna Ostrowska wystąpiła z propozycją, by patronem gimnazjum stał się Jacek Kuroń, zmarły w 2004 r. opozycjonista, jeden z działaczy KOR-u, członek  rządu Tadeusz Mazowieckiego, wielka osobowość demokratycznej Polski.

Od września do grudnia 2009 roku rozpoczął się pierwszy, formalny etap tego wydarzenia. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 3 podjęły uchwały o  nadaniu szkole imienia Jacka Kuronia. Uchwały stały się podstawą do wystąpienia do Rady Miasta Żory z wnioskiem o nadaniu szkole imienia. Rada Miasta wyraziła zgodę, by Gimnazjum nr 3 nosiło imię Jacka Kuronia od 4 czerwca 2010 roku, czyli w 21 rocznicę wolnych wyborów. Od tego momentu ruszyły przygotowania do uroczystości.

Galeria zdjęć

Czytaj całość

 
Joomfish System Plugin not enabled

Moje finanse
Otwarta firma
Oglądaj i licz!

Learningapps

Do ferii pozostało
LogowaniePogoda
Aktualny czas
Nasze strony na FB
Translate WWW

Nasi goście
Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 
Odsłon : 354780
Nasza szkoła
10.jpg