Start Porady/Artykuły

Klasy sportowe

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodzieży Dyrekcja Gimnazjum nr 3 im. Jacka Kuronia w Żorach przy współpracy z klubami sportowymi: KS Hawajskie Koszule Żory, MTS Żory oraz przychylności organu prowadzącego szkołę, którym jest Gmina Miejska Żory, w roku szkolnym 2009/2010 utworzyła pierwszą klasę sportową. Jest to klasa o profilu koszykówka chłopców oraz piłka ręczna dziewcząt i pierwszym rocznikiem, który został objęty szkoleniem jest rocznik 1996. W roku szkolnym2010/2011 zmieniony został profil dla dziewcząt, które podobnie jak chłopcy trenują koszykówkę. Warto wspomnieć, że jest to pierwsza taka klasa dla dziewcząt w naszym mieście. Uczniowie klas sportowych mają 10 godzin tygodniowo zajęć z wychowania fizycznego (4 godziny to realizacja podstawy programowej, natomiast pozostałe 6 godzin -  treningi z zakresu wybranej dyscypliny). Uzdolniona młodzież może w ten sposób zaspokoić swoje potrzeby w zakresie aktywności ruchowej. Uczniowie klas sportowych uczestniczą w rozgrywkach klubowych oraz biorą udział w obozach sportowych. W roku kolejnym planowane jest ponowne otwarcie klasy sportowej dla chłopców i dziewcząt o profilu koszykówka.

Pobierz/czytaj całość

WYGRAJ Z ASTMĄ

Astma jest chorobą przewlekłą, cechującą się długoletnim przebiegiem i skłonnością do nawrotów dolegliwości, które z różnym nasileniem utrzymują się przeważnie przez całe życie. Głównym jej objawem są ataki duszności, którym towarzyszy "granie w piersiach", kaszel i czasem ucisk w klatce piersiowej. Pomiędzy napadami chory może czuć się dobrze. Napady mogą występować z różną częstością. Rozpoznanie astmy nie jest wyrokiem - dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, chory może brać udział w tych samych rodzajach aktywności, jak jego zdrowi rówieśnicy

„Postawa to podstawa”

Współczesny człowiek żyje coraz szybciej. Większość czasu spędza w pracy, w samochodzie, przy komputerze. Wypoczywa najczęściej przy telewizorze. Przyjmowanie niekorzystnych postaw ciała, siedzący tryb życia złe proporcje między pracą,  nauką, wypoczynkiem to najważniejsze zachowania obciążające kręgosłup w życiu codziennym stanowiące o przyczynach bólu pleców

Dysfunkcje kręgosłupa, objawiające się bólem potrafią zamienić życie w koszmar. Doświadcza tego coraz więcej ludzi nawet w młodszym wieku. Szczególnie podatne na te dolegliwości są osoby z tak zwanych grup zwiększonego ryzyka wystąpienia zespołu bólowego kręgosłupa.

Te sprawdzone czynniki ryzyka to przede wszystkim: wysoki wzrost kobiet powyżej 170 cm i mężczyzn powyżej 180 cm, otyłość, wiek od 40 do 59 lat, częste ciąże, osłabienie mięśni brzucha, urazy narządów ruchu.

„Jak żyć zdrowo?”

Zdrowie jest największym skarbem człowieka. Żyć długo, zdrowo i szczęśliwie to życzenia , które kierujemy do siebie przy  wielu okazjach. Bez zdrowia długie życie nie jest możliwe, trudno też nazwać je szczęśliwym.  Współczesna wiedza o człowieku pozwala ustalić potencjalną długość życia na 100-120 lat. Jeżeli jeszcze tego wieku nie dożywamy, dzieje się tak najczęściej wskutek różnych popełnianych przez nas błędów dotyczących stylu życia. Oznacza to, że robimy pewne rzeczy, które nam szkodzą, albo nie robimy innych, które są dla nas korzystne.

Długość i jakość życia człowieka zależą głównie od czterech czynników. Są to (w przybliżeniu):

• Wyposażenie genetyczne 12%
  • Medycyna kliniczna(lecznictwo) 18%