Start Wydarzenia Wydarzenia-dzien_patrona

Dzień Patrona
III Liceum Ogólnokształcącemu w Żorach
29 października 2009

Stało się już tradycją naszej szkoły, że w dniu urodzin Zbigniewa Herberta, czyli 29. października, obchodzimy „Dzień Patrona”. W tym dniu cała społeczność szkolna, w odświętnych strojach, bierze udział w uroczystościach, konkursach i zajęciach związanych z patronem.

Dzień otworzył uroczysty apel poświęcony Zbigniewowi Herbertowi
w wykonaniu uczniów klasy 3a pod kierownictwem pani Renaty Tetli. Uczniowie klasy trzeciej przedstawili krótki szkic postaci Zbigniewa Herberta oraz jego twórczości. Natomiast uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły przez co zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów III LO.
Na dowód tego wszyscy nowi uczniowie i nauczyciele otrzymali znaczki szkoły.

Po apelu rozpoczęły się konkursy i zajęcia edukacyjne.
Pani Iwona Cieplińska przeprowadziła konkurs na pracę plastyczną inspirowaną jednym z następujących utworów: „Pan od przyrody”, „Fragment wazy chińskiej”, „Pieśń o bębnie”, Fotografia”, „Wyspa”, „Zimowy ogród”, „Mona Lisa”, „Guziki”, „Różowe ucho”, „Brzeg”, „Opis króla”, „Deszcz”.
Najpiękniejszą pracę, inspirowaną wierszem Guziki narysowała Sonia Waszczuk z klasy 1a – tym samym zajęła pierwsze miejsce w tym konkursie.
Miejsce drugie zajęła Sandra Janoszek z klasy 2c interpretując wiersz Różowe ucho, a miejsce trzecie - Klaudia Najdowska z klasy 3a za interpretację wiersza Zimowy ogród. Serdecznie gratulujemy.

W podziemiach szkoły powstała w tym dniu scena i widownia. Tam,
w niesamowitym nastroju, przy świecach, widzowie wysłuchali konkursowych recytacji wierszy Zbigniewa Herberta w języku angielskim. Oglądali również biorące udział w konkursie prezentacje multimedialne dotyczące życia Poety oraz wysłuchali wyróżnionych prac literackich zainspirowanych twórczością Herberta w wykonaniu swoich nauczycieli języka angielskiego. Wszystko oczywiście po angielsku. Konkursy te przygotowały i przeprowadziły panie uczące języka angielskiego: Katarzyna Bąkowska, Sabina Konsek i Justyna Kosztyła.

Zwycięzcy w konkursach angielskojęzycznych to:

- w konkursie recytatorskim, pierwsze miejsce zajęła Edyta Adamczyk
z klasy 1c, drugie miejsce – Katarzyna Nowak z klasy 1 b, a trzecie – Romina  
Szala również z klasy 1 b,

- w konkursie na utwór literacki inspirowany poezją Zbigniewa Herberta,   
pierwsze miejsce zajęły ex aequo Julia Koperska i Kinga Kania z klasy 3a,

- w konkursie na prezentację multimedialną pierwsze miejsce zajęła prezentacja na temat Młodość i wiek dojrzały Zbigniewa Herberta autorstwa grupy uczniów z klasy 2a w składzie: Monika Zbrzeźna, Monika Ber, Andżelika Chmielowska, Marta Śmietana, Patrycja Siwek, Karolina Sromek, Angelika Surma, Joanna Maniura. Miejsce drugie zajęła prezentacja pt.: Jesień życia Zbigniewa Herberta w wykonaniu grupy uczniów z klasy 2b w składzie: Anna Janeta, Ewa Szatanik, Natalia Andrzejewska, Aneta Pągowska, Aleksandra Gorzawska i Katarzyna Świeczka. Miejsce trzecie zajęła prezentacja: Młodość i wiek dojrzały Zbigniewa Herberta, którą przygotowali następujący uczniowie klasy 2c: Izabela Szymańska, Dominika Grosz, Sylwia Konik, Patrycja Podżorska, Marcin Jokiel, Przemek Pokorski, Jakub Brzezina.

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Nagrodą dla zdobywców pierwszych miejsc w każdym z konkursów angielskojęzycznych jest wyjazd do Katowickiego Teatru Korez na przedstawienie w języku angielskim pt.: I love Schakespeare.

Nagrodzone prace literackie i prezentacje multimedialne znajdują się na naszej stronie.

W tym samym czasie odbywały się w szkole zajęcia edukacyjne związane
z postacią i twórczością Zbigniewa Herberta. Tematy tych zajęć to: Zbigniew Herbert - szkic postaci (pani Edyta Smyczek), Herbertowska interpretacja wątków mitologicznych (pani Renata Tetla), Podróże Zbigniewa Herberta
(pani Katarzyna Foltys), „Uczniowie Pana Cogito”- projekcja reportażu
(pani Agnieszka Fajkier), „Wykład dr Opackiej-Walasek” – projekcja fragmentów (pani Bogumiła Kajzerek), Analiza i interpretacja wybranego utworu poetyckiego(pani Grażyna Klimiuk), Warsztaty ze znajomości eseju Zbigniewa Herberta „Labirynt nad morzem”(pani Irena Krzywoń).

Dzień Patrona to wyraz pamięci o niezwykłym człowieku, możliwość zgłębienia wiedzy o nim, zanurzenia się w nastrój poezji ale również miła odmiana szarej, szkolnej codzienności ...Dzień Patrona
III Liceum Ogólnokształcącemu w Żorach
29 października 2008

W dn. 29.10.2008 r. w 84-tą rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta uroczyście w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Patronalne święto obchodziliśmy już po raz ósmy. Szkolne świętowanie rozpoczęliśmy uroczystym apelem w czasie którego młodzież klas pierwszych złożyła ślubowanie. Program artystyczny przygotowany został przez panią mgr Grażynę Klimiuk i uzdolnioną artystycznie młodzież naszej szkoły. Następnie uczniowie udali się na zajęcia edukacyjne związane z patronem szkoły.

Program tych zajęć przedstawiał się następująco:

  • Zbigniew Herbert- szkic postaci
  • Herbertowska interpretacja wątków mitologicznych
  • Brewiarz- rozważania o cierpieniu
  • Podróże Zbigniewa Herberta
  • "Uczniowie Pana Cogito"- projekcja reportażu
  • Wykład dr D. Opackiej- Walasek- Projekcja fragmentów
  • Analiza i interpretacja wybranego utworu poetyckiego na podstawie wierszy "Kamyk", "Siódmy anioł"
  • Warsztaty językowe z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego dotyczące poezji Zbigniewa Herberta

W czasie trwania Dnia Patrona zorganizowane zostały dwa konkursy, w których uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas. Pierwszy konkurs dotyczył znajomości esejów Zbigniewa Herberta "Król mrówek". Drugi konkurs był konkursem plastycznym inspirowanym jednym z następujących wierszy: "Pan od przyrody", "Fragment wazy chińskiej", "Pieśń o bębnie", "Fotografia", "Wyspa", "Zimowy ogród", "Mona Lisa", "Guziki", "Różowe echo", "Brzeg", "opis króla", "Deszcz".

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Kolejne działania w ramach Dnia Patrona już za rok.


Dzień patrona został na stałe wpisany w tradycję szkoły

 
Joomfish System Plugin not enabled

Moje finanse
Otwarta firma
Oglądaj i licz!

Learningapps

LogowaniePogoda
Aktualny czas
Nasze strony na FB
Translate WWW

Nasi goście
Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości 
Odsłon : 350735
Nasza szkoła
11.jpg