Start Wydarzenia Wydarzenia-jaskinia_fil

"Jaskinia Filozofów" premiera spektaklu

Rok 2008 ogłoszony został polskim rokiem Zbigniewa Herberta. Społecznosć III LO jest szczególnie zobowiazana do promowania twórczości Patrona naszej szkoły, dlatego podjęliśmy szereg działań, które wpisują się w akcję Roku Herbertowskiego.
Od września b.r. odbywały się w piwnicy naszego liceum próby spektaklu "Jaskinia Filozofów", będącego adaptacją dramatu Z. Herberta pod tym samym tytułem. Jak ciężka to była praca niech świadczy ilość odbytych prób - od początku roku spotykaliśmy się 3-4 razy w tygodniu! Myślimy jednak, że było warto. Sztuka nie jest w prawdzie prosta (jak cała twórczość Poety), ale mądra i ciekawa. Opowiada o ostatnich dniach najwybitniejszego filozofa greckiego, Sokratesa.


Premiera spektaklu odbyła się w ubiegły piątek, 14 listopada. Miejsce prezentacji spektaklu było niezwykłe - hol główny gmachu Narodowego Banku Polskiego w Katowicach, przy ul. Bankowej 1. Równocześnie w holu prezentowana była wystawa przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły, p. E. Smyczek i p. I. Krzywoń, zatytułowana "Życie wieczne Pana Cogito". Maleńka dekoracja naszego przedstawienia wtopiła się w industrialną scenerię nowoczesnego budynku i prezentowaną w tym wnetrzu wystawę. Okazało się nagle, że Sokrates i jego uczniowie, którzy żyli przecież w V w.p.n.e., doskonale pasują nie tylko do kolumn antycznych Aten, ale też do szkła i metalowych wind, które ciągle pracowały ponad głowami widzów. Widocznie problemy starożytnych są bliskie również i nam, żyjącym współcześnie uczniom III LO.
W NBP sztukę wystawiliśmy dla kilku katowickich szkół oraz dla klasy 1 c, która towarzyszyła nam i dodawała odwagi. Dzięki nim, przełamaliśmy początkową tremę i zadziwiliśmy widzów naszym przygotowaniem i grą.

Uczniów naszej szkoły również chcemy zaprosić do obejrzenia spektaklu "Jaskinia filozofów". Zaprezentujemy go na otwarcie sesji popularnonaukowej "Czytania Herberta", poświęconej twórczości Poety, która odbędzie się 26 listopada na "Scenie na Starówce". Koniecznie przyjdźcie nas zobaczyć! Warto: Na zakończenie podaję nazwiska aktorów, grających w spektaklu:

 • Sokrates: Marcin Jokiel (1c)
 • Strażnik: Joanna Kolarczyk (3a)
 • Wysłannik Rady: Paulina Szewczyk (3c)
 • Platon: Mariola Pająk (3c)
 • Ksenofont: Aleksandra Wolak (2b)
 • Laches: Daniel Grzeganek (1c)
 • Uczniowie: Karolina Rosińska (2a), Agnieszka Kosała (2b), Julia Brzozowska (1c)
 • Ksantypa: Emilia Gołowkin (1c)
 • Kriton: Monika Kotrys (2b)
 • Opiekun zwłok: Przemysław Pokorski (1c)
 • Chór: Julia Koperska (2a), Dominika Kuczmarska (3a), Dagmara Machocka (3c)
 • Adaptacja, reżyseria, scenografia: mgr Renata Tetla
 
Joomfish System Plugin not enabled

Moje finanse
Otwarta firma
Oglądaj i licz!

Learningapps

LogowaniePogoda
Aktualny czas
Nasze strony na FB
Translate WWW

Nasi goście
Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości 
Odsłon : 350714
Nasza szkoła
8.jpg