Start Wydarzenia Wydarzenia-czytania_Herberta

"Czytania Herberta" -sesja popularno-naukowa

26 listopada 2008r., mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele III Liceum i wybrani, zainteresowani uczniowie Gimnazjum nr 3 wzięli udział w sesji popularnonaukowej pt. "Czytania Herberta". Konferencję w całości przygotowali uczniowie naszego liceum pod kierunkiem p. Renaty Tetli.Konferencję rozpoczął o godz. 10 00 spektakl "Jaskinia filozofów", przygotowany przez naszych uczniów. Przedstawienie wprowadziło nas wszystkich w nastrój wyciszenia i zadumy i zanurzyło w świecie poezji autora Pana Cogito.
W czasie przerwy, która nastąpiła po spektaklu, uczniowie i zgromadzeni goście spotkali się w holu "Sceny Na Starówce", gdzie, oprócz przygotowanego poczęstunku, posilali się również strawą duchową - w holu głównym prezentowana była wystawa "Życie wieczne Pana Cogito" autorstwa p. E. Smyczek i p. I. Krzywoń. Był to także czas rozmów i zachwytów nad przedstawieniem - widzowie zgodnie uznali, iż w spektaklu zachowany został duch poezji Zbigniewa Herberta, a aktorom udało się - bez zbędnego patosu - uchwycić główne myśli dramatu i pokazać je w prostej, uwspółcześnionej formie. Z tych opinii jesteśmy szczególnie dumni.

Po przerwie rozpoczęła się część główna dzisiejszego spotkania. Pierwszym referentem był prof. dr hab. Marian Kisiel, prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Profesor wygłosił referat "Herbert metafizyczny". W swojej prelekcji przedstawił pokrótce wizerunek autora Pana Cogito, a następnie odniósł się do wierszy, które pokazują u Herberta potrzebę poszukiwania i znalezienia Absolutu. Wykład prof. Kisiela poprzedziła recytacja wiersza "Śmierć lwa" w wykonaniu Łukasza Kaszy, tegorocznego laureata Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta.
Następny wykład wygłosił redaktor "Gazety Wyborczej", p. Adam Michnik. Poświęcony był historycznym kontekstom w poezji Zbigniewa Herberta. Redaktor Michnik znał osobiście Poetę i przedstawił swoje osobiste zdanie na temat wpływu historii na poezję Herberta. Myślą przewodnią prelekcji były słowa z wiersza "Prolog" :

Rów w którym płynie mętna rzeka
nazywam Wisłą. Ciężko wyznać:
na taką miłość nas skazali
taką przebodli nas ojczyzną.

Jako trzecia wystąpiła redaktor "Zeszytów Literackich", p. Barbara Toruńczyk. Bardzo ciekawie opowiadała o pracy ze Zbigniewem Herbertem za jego życia, jak również o pracy nad tekstami Poety już po jego śmierci. "Zeszyty Literackie" jako jedne z niewielu, publikują po śmierci Poety jego spuściznę, za zgodą żony Herberta, p. Katarzyny Herbertowej, wciaż analizowane są tomy notatek pozostawione przez Herberta i wciąż drukowane sa nowe książki z tekstami Herberta i o Herbercie.


Spotkanie zakończyła p. dyrektor Ostrowska, która opowiedziała o związkach naszego liceum ze Zbigniewem Herbertem. Przedstawiła okliczności nadania szkole jego imienia, oraz przypomniała co na codzień, nie tylko w Roku Herbertowskim, oznacza dla nas patronat autora Pana Cogito.
Konferencja dała nam wszystkim możliwość poznania nowego oblicza naszego Patrona. Opowiadali o nim ludzie, którzy znają jego poezję bardzo dobrze, którzy znali jego samego. Ich opowiadania były interesujące i zdradzają pasję, jaką poezja Herberta potrafi wzbudzić w ludziach.
Ten dzień był także świętem naszej szkoły, która przygotowała coś wyjątkowego dla całej społeczności żorskiej i wywiązała się z tego zadania znakomicie.

 
Joomfish System Plugin not enabled

Moje finanse
Otwarta firma
Oglądaj i licz!

Learningapps

LogowaniePogoda
Aktualny czas
Nasze strony na FB
Translate WWW

Nasi goście
Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 
Odsłon : 350708
Nasza szkoła
16.jpg