Start Wydarzenia VIII Wojewódzki Konkurs Poezji Zbigniewa Herberta

Tradycyjnie nauczyciele i uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach witają wiosnę w towarzystwie miłośników poezji swojego Patrona.
Już po raz ósmy zaproszono do Żor najlepszych recytatorów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rozsianych po całym województwie. Eliminacje konkursowe odbyły się 22 i 23 marca  br. w Klubie „Wisus” na os. im. gen. Wł. Sikorskiego w Żorach.

Ze względu na ilość zgłoszonych uczestników, eliminacje przebiegały w dwóch kategoriach: gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Jury, po wysłuchaniu 50 gimnazjalistów oraz 52 uczniów szkół średnich, wyłoniło 20 finalistów, którzy spotkali się 30 marca na warsztatach
z dykcji i emisji głosu. Warsztaty poprowadził pan Adam Radosz – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach oraz jego asystent pan Michał Skiba. Była to forma nagrody dla wyróżnionych, a jednocześnie okazja do doskonalenia umiejętności oraz do integracji uczniów i nauczycieli z różnych miejscowości.

Tak doskonale przygotowana i zgrana grupa młodych recytatorów i ich opiekunowie spotkali się 7 kwietnia o godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury  na ulicy Dolne Przedmieście 1
w Żorach, na  uroczystym finale. Każdy z uczestników wygłosił jeden tekst Zbigniewa Herberta. Wysłuchała ich komisja konkursowa w składzie: pani Krystyna Ostrowska – dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Żorach, pani Jolanta Malczewska – doradca metodyczny
i nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 w Żorach, pan Adam Radosz – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach oraz pan Jerzy Kuczera – aktor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Po wysłuchaniu wszystkich recytacji pani Krystyna Ostrowska przekazała pozdrowienia od pani Katarzyny Herbertowej, która od ośmiu lat jest patronem konkursu. Głos zabrali również pan Adam Radosz, który chwalił wysoki poziom recytacji uczestników oraz pan Jerzy Kuczera, który mówił o tym, jak ważna jest odpowiednia interpretacja i ekspresja tekstu poetyckiego oraz o samej poezji Zbigniewa Herberta.

Następnie uczniowie klasy 2c (profil teatralno-filmowy) z III LO im. Zbigniewa Herberta w Żorach zaprezentowali piękny montaż poetycki oparty na Bajkach Zbigniewa Herberta oraz muzyce Czesława Niemena inspirowanej wierszem pt. Kamyk, również Herberta.   

Laureatami VIII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta w Żorach zostali:

W kategorii gimnazja:

Miejsce I – Tatiana Woźniak z Gimnazjum nr 12 w Rybniku,

Miejsce II – Dominika Marszolik z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Jejkowicach,

Miejsce III – Anna Nowak z Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

Miejsce I – Anna Herbut z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu,

Miejsce II – Izabela Szymańska z III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta
w  Żorach,

Miejsce III – Patrycja Wróbel z Publicznego Liceum Sióstr Urszulanek w Rybniku.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a laureaci również cenne nagrody rzeczowe.

Partnerami szkoły w organizacji  tego dużego przedsięwzięcia są: Towarzystwo Przyjaciół III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Natomiast wsparcia finansowego udzielili: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Marszałek Województwa Śląskiego.

Nad organizacją i oprawą artystyczną całości czuwali uczniowie klasy 2c oraz pani Irena Krzywoń i Edyta Smyczek z III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach

 
Joomfish System Plugin not enabled

Moje finanse
Otwarta firma
Oglądaj i licz!

Learningapps

Do ferii pozostało
LogowaniePogoda
Aktualny czas
Nasze strony na FB
Translate WWW

Nasi goście
Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 
Odsłon : 354787
Nasza szkoła
12.jpg